Naše třída

31.Květen 2018 | Gymnázium

Dne 18. 5. třída 4. G navštívila divadlo Polárka – představení “Naše třída“ a poté se taky zúčastnila navazujícího workshopu na téma 20. století.

Divadelní hra “Naše třída“ byla napsána polskýdramaturgem a režisérem Tadeuszem Słobodziankem a byla publikována v roce 2008.

Hra i samotný děj se skládá z útržků z dějin 20. století, ale hlavně z období druhé světové války. Dílo zobrazuje polskou společnost jako skupinu spolužáků různého původu. Propletené osudy jednotlivých hrdinů začínají ve školních lavicích na počátku třicátých let a sahají až do začátku 21. století. S měnícími se společenskými podmínkami (systémy) žáci umírají, střídavě se stávají oběťmi, tyrany i mlčícími, zastrašenými svědky nebo emigrují. Zemřelí se zjevují jako přízraky. Každý realitu před- i poválečného Polska vnímá jinak. Někdo z pozice osobních přání, které mu válka i sovětský vliv pomáhají naplňovat, někdo z Ameriky – pouze vzdáleně z dopisů. Všechny propojuje vražda jednoho ze židovských spolužáků a následný masakr celé místní židovské komunity, kterého se většina účastní bez větších zábran.

Herci důmyslně a perfektně, avšak stále v podstatě odlehčeně (například když jeden z herců mrští houbou nasáklou umělou krví proti zdi, aby navodil představu vytrysknutí krve z člověka) dokázali zinscenovat tehdejší situaci na vesnické polské škole – sílící antisemitismus, pogromy, zradu, udavačství a mnoho dalšího.

Workshop následoval hned po konci představení. Týkal se dějin 20. století, ale i například našich pocitů po zhlédnutí představení. Celá třída společně s paní profesorkou Zvarovou se aktivně zapojila do diskuze na různá témata např. jak my vnímáme celou tehdejší situaci, náš postoj k antisemitismu a kolik toho o něm víme, ale i aktuální projednávání jednoho zákona v Polsku zakazujícího pronést výrok/zmínit se o tom, že by Poláci za druhé světové války ubližovali Židům nebo zabíjeli Židy, ačkoliv se tímto jedná o falsifikaci historie. Pogrom v Jedwabném (1941) je už dávno znám jako zorganizovaný a vykonaný Poláky. Nyní projednávaný zákon tedy představuje pouze jakési udržení “dobrého jména“ Polska.

Ačkoliv se celý program zdál zdlouhavý, věřím, že si ho společně se mnou užila i paní profesorka Zvarová a všichni moji spolužáci z kvarty.

Mia Maria Conti, 4. G

Další aktuality

Do nového pololetí s novým ředitelem

1. 02. 2023

AkademiaGymnáziumMateřská školaZákladní škola

Vážení rodiče, vážené kolegyně, vážení kolegové, milé žákyně a milí žáci, dovolte mi, abych vás pozdravil nejen se začátkem nového pololetí, ale i v souvislosti s mým nástupem do funkce ředi…

Školní kolo německé olympiády

1. 02. 2023

AkademiaGymnázium

Třicátého ledna proběhlo na našem gymnáziu školní kolo německé olympiády. Za kategorii II.B se zúčastnili studenti a studentky z kvarty, za kategorii III,A vyšší gymnázium.Všichni zúčastnění podali ve…

živá knihovna

30. 01. 2023

Gymnázium

Každý lidský život se dá číst jako příběh. Svou knihu života před žáky sexty a II.Č rozevřeli lidé, jimž nebyl osud vždy příznivě nakloněn.  Díky rozhovoru s nimi měli žáci možnost rozvinout svou scho…

školní kolo anglické olympiády

26. 01. 2023

AkademiaGymnázium

Na nižším i vyšším gymnáziu proběhlo školní kolo anglické olympiády. Celkem 29 studentů a studentek vedlo řízené rozhovory na zajímavá témata a v každé ze tří věkových kategorií postupuje do okresního…

Archiv aktualit

Rubriky