Učíme o Moravě

3.Listopad 2017 | Projekty ESF

  • Věděli jste, že se Morava téměř stala součástí starověkého římského impéria?
  • Dokážete vytvořit model románského kostela v Řeznovicích?
  • Je pro vás překvapením, že nechybělo mnoho a Moravské markrabství bylo v polovině 18. století povýšeno na království?
  • Je pravda, že se Sigmund Freud narodil na Moravě?
  • Překvapuje vás, že Moravské markrabství existovalo až do roku 1918?
  • Tušíte, proč byla v roce 1948 zrušena Moravskoslezská země?

Výše položené otázky naznačují, co je obsahem edukačního projektu Učíme o Moravě, který vytvořil tým gymnázia AKADEMIA. Smyslem projektu je inovativně vzdělávat žákyně, žáky a jejich vyučující v obecné problematice Moravy, a to i v souvislosti s integrací země do Evropské unie.

Hmatatelnými výstupy projektu jsou nové didaktické pomůcky, díky nimž aplikujeme moderní metody výuky na témata spjata s Moravou. Vytváříme unikátní středoškolskou trojdílnou učebnici dějepisu Moravské dějiny (první díl vyšel 2020, druhý je připravován k vydání v roce 2025) a vydali jsme také knihu Morava – dějiny země uprostřed Evropy (2012) s power-pointovými prezentacemi, pracovními listy a metodikou. K učebnici přibyl i dvoudílný výukový film Poznáváme minulost Moravy věnovaný nejdůležitějším momentům moravských zemských dějin, který najdete na školním webu.

Vytvořili jsme pracovní listy, zásobníky aktivit, teoretická skripta, regionální čítanku a další pomůcky, které nacházejí uplatnění v hodinách českého jazyka a literatury a posiluji funkční gramotnost mládeže. Napsali jsme metodiky projektových výuk, které dávají nový smysl krátkým výletům či dlouhodobým studijním pobytům na (jižní) Moravě a upozorňují na přednosti naší země. Vytvořili jsme antologii filosofických textů, která se zaměřuje na přínos s Moravou spjatých osobností „královně věd“. Jelikož byla Morava vždy také jedním z center německojazyčné kultury, vznikly v projektu učební materiály i s touto tematikou. Tímto také pomáháme naplňovat klíčové kompetence nových rámcových vzdělávacích programů MŠMT ČR.

Výstupy projektu jsme ověřili na skupině více než tisíce žáků středních a základních škol z Jihomoravského kraje a poté jsme je nabídli všem zájemcům z řad pedagogů, studentů, odborné i laické veřejnosti. Kromě „mateřského“ týmu vyučujících Gymnázia, ZŠ a MŠ AKADEMIA jsou do projektu jako partneři zapojeni i Gymnázium, SOŠ a SOU Mikulov, ZŠ a MŠ Brno, Horníkova 1, ZŠ a MŠ Adamov a SŠ Brno, Charbulova a spolek Moravská národní obec.

AKADEMIA Gymnázium, ZŠ a MŠ v rámci projektu pro žáky pořádá vzdělávací exkurze na velkomoravské lokality, organizuje adaptační projektové výuky v Moravském krasu, putuje po stopách písemnictví na Moravě. Jako partnerská škola Filozofické fakulty i Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity také v rámci projektu pořádáme pedagogickou konferenci Učíme o Moravě, na níž mají učitelé z moravských středních a základních škol možnost setkat se s předními univerzitními odborníky na moravské reálie.

Pevně věříme, že díky našemu projektu bude mnoha obyvatelům Moravy přiblížena její minulost, díky níž pochopí současnost naší krásné země v srdci Evropy a naše místo v ní.

Na facebooku je aktivní diskusní fórum projektu.

Další aktuality

V naší škole působí školní psycholog i kariérový poradce

1. 09. 2023

AkademiaGymnáziumMateřská školaProjekty ESFZákladní škola

Veselé Vánoce a PF 2017

24. 12. 2016

AkademiaGymnáziumMateřská školaProjekty ESF

Příjemné prožití vánočních svátků a všechno nejlepší do nového roku 2017 vám přeje tým Akademie

Archiv aktualit

Rubriky